Студенти ФТН Чачак успешно реализовали стручну праксу у Шпанији у оквиру Еразмус+ програма мобилности

27. 09. 2023

Студенти Факултета техничких наука у Чачку, студијског програма Информационе технологије, Биљана Курћубић и Јован Јовановић, боравили су у току летњег семестра 2022/2023. године на стручној пракси у Шпанији у оквиру програма мобилности Еразмус+.

Биљана Курћубић провела је три месеца у Мадриду у компанији EUTECH Engineers. Мотив да се пријави за стручну праксу у Шпанији био је, како каже Биљана, стицање нових искустава.

„Мотив пријаве на Еразмус+ размену у сврху праксе је биo стицање нових искустава у раду и комуникацији са другим културама, као и сам живот у новом окружењу. Привукло ме да изазовем себе у новој средини и стекнем нове вештине. Интересантно ми је било само искуство наћи се међу људима који говоре само матерњи језик, а треба да се споразумете. Поред праксе на коју спремно долазимо, ипак постоје искуства којима се надамо, али за њих нисмо припремљени“, каже Биљана.

Еразмус+ програм мобилности Биљани је донео и нове пословне прилике.

„Одлична ствар је да сам у првих месец дана по повратку у Србију добила понуде за посао на LinkedIn-у. Верујем да то довољно говори о самом програму“, додаје Биљана.

Јован Јовановић боравио је током два месеца у Барселони, где је обављао стручну праксу у компанији Vision Factory. Јован истиче да је за њега ово било једно лепо и корисно искуство.

„Програм праксе се одвијао у канцеларији, али и радом код куће. У зависности од комплексности задатка, добијали смо рокове заизвршавање истих. Домаћини, односно ментори, били су доступни за нас у сваком тренутку и трудили су се да нам ово буде једно лепо и корисно искуство. Редовно су нам давали и савете за живот у Барселони“, каже Јовановић.

За Јована је ово било више од туристичког боравка и сматра да је ово прилика коју студенти не би требало да пропусте.

„Боравак у Шпанији био је више него туристички боравак, где сам упознао културу, начин размишљања код људи који живе тамо, нова познанства са људима са којима сам и даље у контакту и који планирају да посете Србију. Као најкорисније навео бих то да сам савладао тај неки страх да сам одем у непознату земљу, видео сам да умем и да могу. Ово је прилика која треба, да не кажем мора, да се искористи“, закључује Јован Јовановић.